ماکت معماری و ساختمانیمتریال و مواد اولیه | Materials for Laser Cutting

فوم برد |Fom Board

فوم برد

فوم برد چیست؟

فوم برد یک تخته شاسی با هسته‎ای از جنس پلی استایرن فشرده (ps) و روکشی مخصوص می باشد که به دلیل نوع مواد سازنده آن سبک، دارای مقاومت بالا، ضد رطوبت، صاف و قابل برش، استفاده زیادی پیدا کرده است. فوم برد علاوه بر استحکام زیاد، قابلیت چاپ را نیز دارا می باشد. فوم بردها انواع متنوعی دارند که در جنس آستر، رنگ هسته، چسب دار بودن، ضخامت و ابعاد به چندین نوع تقسیم می شوند.

چاپ بر روی انواع فوم برد

با توجه به این که فوم بردها به چندین نوع طبقه بندی می شوند بنابراین قرار دادن تصاویر بر روی آنها نیز به شکل های مختلفی صورت می گیرد. از جمله:

فوم برد چسبدار

در این نوع فوم برد که امکان برش نیز وجود دارد، تصاویر چسبانده می‎شوند و در واقع چاپ عکس در این نوع فوم برد صورت نمی‎گیرد. فوم برد سفید با پشت چسبدار دارای ضخامتی ۵ و ۱۰ میلیمتری می باشد و در سایزهای ۷۰*۵۰, ۱۰۰*۷۰, ۱۲۰*۹۰, ۱۴۰*۱۰۰, ۲۰۰*۱۰۰ با چسب دوطرفه تولید می شوند.

فوم برد بدون چسب

در فوم برد بدون چسب، نیاز به چاپ وجود دارد. چاپ دیجیتال یکی از راه‎های چاپ بر روی فوم بردهای بدون چسب می باشد. در چاپ دیجیتالی بر روی فوم برد، چاپ تصاویر مورد نظر از طریق چاپگرهای لیزری حرفه ای انجام می‌شود. دستگاه چاپ دیجیتال به یک کامپیوتر متصل می شود که می توان تصاویر را به دلخواه بر روی فوم برد پیاده کرد. اگر چه چاپ دیجیتال فوم برد دارای هزینه بالاتری نسبت به فوم بردهای چسب دار می باشد ولی این قیمت بالا با صـرفه جویی در هزینه های دیگری که در تهیه پلیت های چـاپ انجام می‌شود، جبران می‌گردد. در این روش امکان چاپ بلافاصله پس از تقاضا، وجود دارد و امکان تغییر تصاویر و محتویات صفحه (اطلاعات متغیر) در هر صفحه چاپی در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد. نیاز کم به نیروی انسانی، توان رو به گسترش ماشینهای چـاپ دیجیتال در بالا بردن کیفیت و پایین آمدن هزینه تمام شده هر قطعه فوم برد، موجب افزایش تعداد مشتریان این نوع چاپ شده است.

در چـاپ دیجیـتال فوم برد به دلیل حذف پلیت و چاپ مستقیم از کامپیوتر روی کاغذ و امکان کالیبراسیون دستگاه امکان چاپ در تیراژ محدود حتی یک نسخه با هزینه پایین وجود دارد به همین دلیل این روش چاپ دیجیتال برای مصارفی مثل تهیه نمونه چاپ محصولات با تیراژ کم و سریع کاربرد زیادی دارد.

کاربرد و مزایای فوم برد

کاربردهای فوم برد شامل نصب عکس و پوستر تبلیغاتی، قاب، چاپ، لمینت کردن و ساخت استندهای تبلیغاتی شکل دار، علایم گرافیکی، نوآوری های سازگار با شاسی های PVC و … می باشد.

  • چاپ عکس های تزئینی بر روی فوم برد برای زیبایی و دکوراسیون منازل و شرکت ها کاربرد زیادی دارد.
  • چاپ عکس های شخصی بر روی فوم برد در سطح وسیعی گسترش پیدا کرده و جانشین خوبی برای قاب عکس های سنتی شده است.
  • برای معرفی برخی از محصولات و کالاها می توان از فوم برد استفاده نمود.
  • فوم بردها قابلیت هر نوع چاپی را دارند که چاپ دیجیتال بهترین نوع چاپ برای ایجاد تصاویر متنوع با استفاده از رنگ های مختلف، بر روی فوم بردها صورت می گیرد.
  • ثابت بودن تصاویر بر روی فوم بردها موجب شده تا مقاومت آنها به نسبت فوم بردهای چسبدار بیشتر باشد.
  • فوم بردها به دلیل حجم کم قیمت مناسب و سبک بودن، صفحات مناسبی برای تبلیغات به شمار می روند.

 

دکمه بازگشت به بالا