مقاله های آموزش برش لیزری | laser cut learning

وکتور چیست؟ تفاوت Vector با Raster

تفاوت رستر با وکتور

در برش لیزر فقط و فقط طرحهایی که با فرمت وکتور یا برداری طراحی شده قابل استفاده میباشد. به معنی دیگر دستگاه لیزر خطوط برداری را میشناسد نه پیکسل را.

دو نوع تصاویر گرافیکی وجود دارد: Raster (رستر) و Vector (بردار)

Raster یا فرمت خطی

تمامی عکسها با هر فرمتی Raster هستند. خصوصیت مشترک این عکس‌ها در این است که از ترکیب یک سری اطلاعات پیکسل به پیکسل تهیه شده‌اند. داده ها در قالب بایتهای اطلاعاتی هستند که شامل اطلاعاتی مثل رنگ و موقعیت پیکسل در چهارچوب عکس هستند. خروجی نرم‌افزارهای رایج گرافیکی مثل فتوشاپ همیشه Raster هستند و با بزرگ کردن تصاویر عکس ها شفافیت و کیفیت خود رو از دست میدهند و به قول معروف پدیده پیکسل پیکسل (شکستگی در لبه ها) اتفاق می‌افتد. رایج ترین فرمتها BMP، JPG، GIF، PNG و … هستند. وقتی عکسی را اسکن میکنید فایل اسکن فرمت خطی یا Raster دارد.

 

Vector یا فرمت برداری

در این فرمت تصاویر گرافیکی به صورت scii تعریف میشوند به این معنی که نقطه با مختصات (X, Y) تعریف میشود، خط با استفاده از دو نقطه تعریف میشود و …، همینطور اطلاعات مربوط به رنگ و ضخامت و … هم به این اطلاعات ریاضی اضافه میشود. خروجی نرم افزارهایی مثل Corel وAutocad و … فایلهای برداری هستند. شما هر چه تصاویر را بزرگ کنید تصاویر پیکسل پیکسل نمیشوند چون با هر بزرگنمایی دوباره تصاویر با کمک اطلاعات ریاضی باز سازی میشوند، و اگر محدودیت مانیتورها اجازه میداد این تصاویر تا بینهایت قابل بزرگنمایی بودند، چون اصلا به پیکسلها وابسته نیستند. فرمت‌های رایج DXF | CDR | DWG | AI و … هستند.

 

 

برچسب ها

تماس تلفنی

×
بستن